MailerLite – e-mailing s autorespondery zdarma.

Internet žije. Každý den se něco mění. Včetně on-line služeb pro podnikatele a markeťáky. Například e-mailingové nástroje. Co fungovalo včera, dnes už ne. A co funguje dnes, zítra už bude možná jinak. Před pár lety jsem objevil emailingový nástroj MailerLite. V té době toho ještě moc neuměl, ale stál jen pár babek. Dnes už toho umí hodně. A docela levný je pořád. Do 1000 kontaktů dokonce zdarma. Co všechno MailerLite umí a proč se o něj zajímat? Zjistěte v článku.

Možná je to i váš případ: zakládáte nový projekt, novou službu, nový brand. Za začátku ani nevíte, zda vám to bude fungovat. Jestli vám vydělá. Ale už na začátku všichni okolo „natahují ruku“ a chtějí po vás peníze. Za toto, tamto, ono, tamhleto. Za všechno.

Ano, znám pravidlo „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“ A proto je raději používám zadarmo. Alespoň na začátku, než si nástroj či službu otestuju, ověřím, jestli vůbec funguje. Jakmile zjistím, že maká perfektně a přináší profit, pořizuji vyšší placenou verzi.

MailChimp, SmartEmailing, AcyMailing, Ecomail…

Během let, co emailingové nástroje používám, jsem jich poznal a vyzkoušel několik. Zpravidla fungovaly dobře. Po nějakou dobu.

Například MailChimp vypekl několik mých klientů, když dostali ban za nadměrné ohlášky spamu. Asi si pamatujete kiks z let minulých, když Seznam ve svém pošťákovi prohodil tlačítka.

A tak jsem přeskočil na tuzemský SmartEmailing. Politika provozovatelů nebyla tak přísná. Jenže s podporou to bylo horší. Na odpověď čekáte třeba 3 dny, o víkendu tam zřejmě nikdo nemaká. Občas dorazí informace typu „V pátek jedeme na sraz, tak tu na podpoře nikdo nebude, až zase v pondělí…“ Věřím, že to časem vyladí.

U SmartEmailingu je ale fajn možnost propojení s jejich dalšími nástroji, například FAPI. Ale přihlašovací formuláře jsou hodně omezené. A s žádnými běžnými službami SmartEmailing moc nepropojíte. Možná někdy v budoucnu.

Naštěstí je na trhu nástrojů pro emailing mnoho. Kdysi jsem zamýšlel vyzkoušet i český Ecomail, avšak na mé dotazy, zda umí to či ono, nikdo nereagoval. V té době vypadal nástroj dost mrtvě. To bylo však v době jejich začátků. Prý už je na tom dnes mnohem lépe. Vím, že existují i jiné tuzemské nástroje, například Clipsan. Nemohu posoudit, netestoval jsem. Zato jsem otestoval i AcyMailing – přímo na své doméně a s pomocí CMS Joomla! (Joomla! se opravdu píše s vykřičníkem)

Co umí MailerLite?

Co tedy umí MailerLite? Zvládá zdarma i funkce, které vám žádný jiný emailingový nástroj, pokud vím, ve volném režimu nenabídne.

Autoři o sobě píší, že MailerLite postavili po přečtení knihy Rework, v češtině Restart, od tvůrců BaseCamp.

Pár čísel na úvod

• 317 060 firem a podnikatelů používá MailerLite.
• 1 000 000 000 e-mailů pošlou měsíčně.
• Tým se pravidelně přesunuje na nomádské pracoviště, například do Švédska, Litvy, Maroka, na Bali.
• 7 jazyků ovládají členové týmu, který má vlastní kavárnu a „sedí“ v litevském Vilniusu.

• 50 % členů týmu pracuje na dálku ze Skotska, Thajska, Polska, Kostariky.
• 25 let – to je průměrný věk členů týmu.
• 120 zemí je domovem odběratelů, kteří pravidelně čtou novinky MailerLite. Včetně mě.

Tým MailerLite na Bali.

Ve free tarifu do 1000 kontaktů dostanete tyto fičury:

Drag & drop editor – natahejte si kampaň

Vše je intuitivní, pohodlné, přesné. Nic se vám nerozsype ani při editaci přes sebe nepřekrývá, jako u některých jiných „přetahovacích“ editorů.

Úprava fotografií – vylepšete obrázky

Přímo v MailerLite si upravíte obrázky a fotky – můžete ořezávat zmenšovat, ladit tonalitu, vkládat do nich text. Ale funkce Photoshopu od toho raději nečekejte.

Přesuny seznamů, rozdělování, aneb kontakťata, hejbejte se

Kontakty snadno přesunete mezi seznamy. V případě potřeby seznamy rozporcujete nebo sloučíte.

Přehledné statistiky a klikací mapy – pro odpůrce excelu

Tohle snad umí už každý e-mailingový nástroj, ale možná ne tak vizuálně pěkně.

MailerLite statistiky a klikací mapy.

A/B testování – testování matka výkonu

Tady už zpravidla zdarma poskytované funkce jiných nástrojů končí. A/B testy vám ve free režimu poskytne jen málokterý nástroj pro emaling.

Autorespondery zdarma – zapněte automat

Pokud A/B testování nějaký nástroj grátis umí, tak autorespondery už ne. Mýlím-li se, doplňte mě prosím v komentáři. Welcome auto kampaně, přání ke jmeninám, posílání ebooků,… paráda. Do 1000 kontaktů stále zdarma.

Webové formuláře, pop-upy, landing pages – sběrače kontaktů

Na poli přihlašovacích formulářů vývojáři dlouho zaostávali. Ale dnes už je to mnohem lepší. Vizuálně pěkné, plně funkční, včetně funkce double-opt-in a děkovacích stránek. K dispozici jsou pop-up formuláře, včetně jejich exit-pop-up variant. S nimi mám z jiných služeb dobré zkušenosti a výsledky. U MailerLite už jsou k mání také. Kromě nich využívám také „exity“ od Sumome.

Více uživatelů – rozdělte role

Do svého účtu můžete přizvat další uživatele. Ani to nebývá v emailingových nástrojích poskytovaných zdarma zvykem.

RSS do emailu – automat, když nestíháte – zdarma!

Máte fofr, nestíháte pravidelně posílat kampaně a novinky, ale stíháte blogovat? Nasaďte službu RSS to Email. Pravidelně odběratelům pošle novinky z vašeho RSS feedu. Tuto službu umí i MailChimp, ale ne zdarma. Psal jsem o ní v článku Propagujte obsah a buďte vidět – 1. díl Propagace obsahu.

MailerLite – auto resend.

Auto Resend – připomeňte se znovu

Autoři uvádějí, že znovuposláním kampaně díky službě Auto Resend těm, kteří na první várku nijak nereagovali, dosáhnete až o 30 % většího open rate. Zatím jsem moc nezkoušel, mám v to-do.

Šablony pro méně kreativní

Máte kalup, nechce se vám vytvářet svůj layout pomocí drag & drop? Vyberte si některou z mnoha šablon. Grátis.

MailerLite šablony.

Ovládací appky – pohodlně i od piva

Větší emailingové nástroje je mají také, menší nikoliv. Mobilní ovládací appka ve vaší kapse.

iPad Subscribe App – webový form na cesty

Takovouhle appku asi nemají ani větší konkurenti. Jste na veletrhu, konferenci a sbíráte nové kontakty. Jak to uděláte? Buď posbíráte tunu navštívenek, kterých pak polovinu na afterparty zase poztrácíte, případně si napíšete kontakty do notýsku. Anebo vytáhnete iPad s aplikací od MailerLite. Váš nový webový formulář bez webu, na cesty. Zájemci vám na iPadu vyťukají jméno, e-mail, cokoliv, a tadá, hotovo. Kontakt uložen přímo do databáze.

On-line podpora je svižná

MailerLiťáci jsou si vědomi důležitosti spokojených zákazníků. Podpora je k dispozici pomocí on-line kecálku. Odezva svižná, do pár minut. I pro uživatele, kteří službu používají zdarma. Jinde za nástroj zaplatíte měsíčně balík, ale podpora vám odpoví kdo ví kdy.

Integrace s výkonnými mašinami + API

To, co například českým emailingovým nástrojům hodně chybí, jsou propojení na světové on-line marketingové mašiny. MailerLite jich sice neumí tolik jako třeba MailChimp, ale umí jich dost i pro náročnější. Na pár kliků jej propojíte se službami WordPress, Facebook, SumoMe, OptinMonster, CreateForm, Privy, Ninja Poups, Zapier a několika dalšími. Stačí?

Je však otázkou, jak dlouho služby třetích stran ještě budete potřebovat, kdy už MailerLite umí tolik věcí přímo v základu. A do 1000 kontaktů zdarma.

Má MailerLite i nějaká negativa? Jen trošku

Abych nástroj nepřechválil, prozradím i pár negativ, na která jsem narazil. Jak už jsem psal, limit pro používání zdarma je 1000 používaných kontaktů v seznamu či seznamech. Ale pozor – je jedno, zda je smažete, jestli se vám ze seznamu odhlásí.

Jakmile přešvihnete 1000 kontaktů, s placeným režimem končíte. Tedy nekončíte, pošlete kampaň maximálně jen na 1000 kontaktů. Ty ostatní mají smůlu. Musí počkat, až si připlatíte.

Pokud se do této fáze dostanete, díky funkci dělení seznamů si můžete vyselektovat 1000 kontaktů a pokračovat v marketingu alespoň s nimi. Třeba s těmi nejživějšími.

Odhlášené kontakty z limitu odeberou až cca za 2 měsíce

Když jsem v minulosti psal na podporu, zmínili mi, že smazání „přebytečných či mrtvých“ kontaktů nepomůže. Služba je vede dál v evidenci a dál započítává do limitu. To kdyby se prý někdy v budoucnu zase k odběru přihlásili.

Ale cca jednou za 2 měsíce prý probíhá automatická čistka, kdy odhlášené kontakty z limitu odeberou. Jenže čekat 2 měsíce se vám asi chtít nebude. Stále však máte možnost pořídit si placený tarif.

Jak je to se spoluprací třeba s českým Seznamem?

Pokud se e-mailingem už nějaký čas zabýváte, zřejmě víte, jak funguje zákulisí e-mailingových služeb například v momentě, kdy příjemce označí kampaň za spam. Tuzemské e-mailingové nástroje automaticky takové e-mailové adresy přebírají z FBL databáze a příjemce automaticky odhlásí z odběru. Pokud by se tak nestalo, je velice pravděpodobné, že další kampaň příjemce zase označí jako spam, navíc už vás třeba nahlásí i na ÚOOÚ.

U českých služeb je toto ošetřené dobře. Malinký problém však nastává, když se rozhodnete používat zahraniční službu, která žádnou FBL databázi od Seznamu nepřebírá. Velké nástroje to však dělají – MailChimp, GetResponse, možná i další. Ty malé spíš ne.

Ale u MailerLite jsem to pro vás u vyvojářů zařídil a propojení MailerLite s FBL databází Seznamu rozchodil. Dnes už vše funguje. Když vaši kampaň příjemce označí za spam, systém jej automaticky z odběru odhlásí.

Padne jen zřídka

Za dobu, kdy MailerLite používám, jsem zaregistroval pár výpadků. Ale to se asi stává všude. Kiksy opravili rychle.

Za kolik?

Ceny jsou přátelské - 1001–2500 kontaktů za 10 $ měsíčně, 2501–5000 za 20 dolarů na měsíc, 5001–10000 za 35 měsíčně a tak dál. Zaplatíte-li na rok předem, dostanete ještě 30% slevu. Do 1000 kontaktů v plné palbě grátis.

Bonbónek na závěr – nové Automation

Během posledních pár měsíců celou sekci autoresponderů vývojáři v MailerLite přebudovali a vytvořili nové Automation – promakaný systém triggerů a návazných událostí. Myslím, že v mnohém předčí i tuzemský SmartEmailing, který má autokampaně zmáknuté taky dobře. Pravda, třeba k možnostem Active Campaign má ML ještě daleko, ale to je zase jiný cenový level.

Otestujte MailerLite

Otestujte si MailerLite zdarma a dejte mi echo, jak se vám líbí.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz

Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Read more
Analytics
Tools used to analyze the data to measure the effectiveness of a website and to understand how it works.
Google Analytics
Accept
Decline
$family
Accept
Decline
$constructor
Accept
Decline
each
Accept
Decline
clone
Accept
Decline
clean
Accept
Decline
invoke
Accept
Decline
associate
Accept
Decline
link
Accept
Decline
contains
Accept
Decline
append
Accept
Decline
getLast
Accept
Decline
getRandom
Accept
Decline
include
Accept
Decline
combine
Accept
Decline
erase
Accept
Decline
empty
Accept
Decline
flatten
Accept
Decline
pick
Accept
Decline
hexToRgb
Accept
Decline
rgbToHex
Accept
Decline
Unknown
Unknown
Accept
Decline
$family
$hidden
Accept
Decline
overloadSetter
Accept
Decline
overloadGetter
Accept
Decline
extend
Accept
Decline
implement
Accept
Decline
hide
Accept
Decline
protect
Accept
Decline
attempt
Accept
Decline
pass
Accept
Decline
delay
Accept
Decline
periodical
Accept
Decline
$constructor
alias
Accept
Decline
mirror
Accept
Decline
pop
Accept
Decline
push
Accept
Decline
reverse
Accept
Decline
shift
Accept
Decline
sort
Accept
Decline
splice
Accept
Decline
unshift
Accept
Decline
concat
Accept
Decline
join
Accept
Decline
slice
Accept
Decline
indexOf
Accept
Decline
lastIndexOf
Accept
Decline
filter
Accept
Decline
forEach
Accept
Decline
every
Accept
Decline
map
Accept
Decline
some
Accept
Decline
reduce
Accept
Decline
reduceRight
Accept
Decline
forEachMethod
Accept
Decline
each
clone
clean
invoke
associate
link
contains
append
getLast
getRandom
include
combine
erase
empty
flatten
pick
hexToRgb
rgbToHex