Kamelot - propagace - obsahový marketing.

Děláte obsahový marketing podle pečlivě naplánované strategie? Skvělé. Tvoříte obsah, publikujete podle plánu? Paráda. Dáváte o tom pravidelně vědět publiku e-mailem? Perfektní, ale pořád málo. Ve druhém díle seriálu Propagujte obsah a buďte vidět se dozvíte, jak díky mocnému nástroji Buffer zasáhnete několik skupin fanoušků jednou ranou. Inspirujte se.


V prvním díle seriálu Propagujte obsah a buďte vidět jsem představil jeden z nejmocnějších komunikačních nástrojů dnešní doby – emailing. Anebo e-mailing, chcete-li. Už posíláte pravidelné kampaně nebo využíváte automatického RSS emailingu? Pokud ne, přečtěte si předchozí díl seriálu a pusťte se do toho. 

Vaše tisková kancelář

 Představte si mrakodrap. Sídlí v něm vaše firma (třeba časem). Lidé v každém patře se věnují některé části provozu společnosti – nákupu, prodeji, řízení kvality, náboru nových sil, logistice, zákazníkům,... 

Promo patro

V jednom patře sedí tiskové / promo oddělení. Je komunikačním mostem s veřejností. Pravidelně dává světu vědět, co je ve vaší firmě nového. Posílá tiskové zprávy novinářům, redakce volnočasových magazínů informuje o novinkách přínosných pro lidi.

Promo tým spolupracuje s vydavateli tiskovin zaměřených na B2B sektor, ale i na koncové zákazníky, stará se o PR.

Zdravá lahoda

A teď si představte malého živnostníka, možná už šéfa malé firmy Zdravá lahoda. Žádné tiskové oddělení nemá. Stávající zákazníky informuje e-mailingem, stará se mu o to automatický systém. Ale co zákazníci, kteří ještě v databázi nejsou?

Vzhledem k tomu, že se Zdravá lahoda zaměřuje na produkci zdravé výživy, dá se předpokládat, že hojný zástup potenciálních zákazníků bude na sociálních sítích – Facebooku, Twitteru, Google+, možná i Linkedin či Pinterestu. Jak se k nim dostat? Přes sociální sítě. 

Tým Zdravé lahody má fofr, nic dalšího nezvládne

Jenže tým Zdravé lahody sotva stíhá svoji práci. Šéf průměrně dvakrát týdně stručně bloguje o nových produktech, radí zákazníkům, publikuje návody a recepty. Ale už nemá čas na to, aby příspěvky na blogu dál propagoval ještě na sociálních sítích.

Tým Zdravé lahody má jen 5 lidí. Kromě šéfa se nikdo jiný ve firmě publikování obsahu už věnovat nemůže, natož ještě jeho propagaci. Co s tím? Jak nové příspěvky dostat mezi lid a šířit dál zdravou osvětu? 

Zdravá lahoda má jen 1 patro, chybí promo oddělení

Propagace obsahu je práce vhodná pro tiskové či promo oddělení. Jenže Zdravá lahoda sídlí v jednopodlažní budově, žádné další patro pro tiskové oddělení v domě k dispozici není.

S jeho vybudováním by nesouhlasila ani firemní pokladna. Kroutila se už minule, když řidiči Zdravé lahody nadobro kiksla stará Dvanáctsettrojka. Šéf musel pořídit novou dodávku.

Najměte si Buffer

Ideální okamžik pro mocný nástroj Buffer. Co je zač? Je to takový virtuální kamelot, který pracuje nonstop. Pokud jej nezavalíte příliš velkou hromadou úkolů, pracuje dokonce zadarmo. Za 0 Kč. Tuto cenovku mám rád, věřím, že vy taky.

Pamatujete si v podchodech stojící kameloty řvoucí Veeečernííí Praha ?

Bufferapp.com – co umí?

Zdarma jej propojíte s profilem na sítích Facebook, Twitter, Linkedin, stránkou na Google+. Pokud si připlatíte, nabídne i propojení s Pinterestem a dalšími platformami.

Zdarma si nastavíte publikační dny a časy pro každou síť zvlášť.

Zdarma vytvoříte frontu až 10 příspěvků pro každou síť (placená verze umí víc). Pak jen sázíte do fronty, Buffer publikuje podle předem nastaveného plánu. Nemusíte si pamatovat, který den a v kolik hodin kam publikovat, vaši fanoušci nebudou zahlceni přemírou příspěvků.

  • Zdarma upravíte nebo smažete obsah naplánovaných příspěvků ve frontě, a to pro každou sociální síť zvlášť.

  • Zdarma jednoduchým přetažením změníte pořadí příspěvků, které ve frontě čekají na publikování.

  • Zdarma sledujete Analytics, pro každý den vidíte úroveň interakcí fanoušků. Připlatíte-li si, můžete analyzovat i delší časové období.

  • Zdarma si nainstalujete rozšíření například do prohlížeče Chrome, jakýkoliv příspěvek na internetu – článek, fotku či video pár kliknutími zařadíte do publikační fronty.

  • Zdarma využijete tlačítko Buffer přímo na sociálních sítích – na Twitteru, Facebooku, Pinterestu.

  • Zdarma je vám dostupná aplikace do mobilů s iOS i Androidem.

  • Zdarma využijete propojení Bufferu s IFTTT (o tom zase někdy příště).

  • Zdarma vám autoři Bufferu pravidelně přináší dobré tipy na blogu.

 

To je pěkný nášup, což? Kamelot pracující ve dne, v noci, navíc zadarmo.

Schéma propagace obsahu přes Buffer.

3 ukázkové situace, jak Buffer funguje

 

Sdílejte ze sítí na sítě

 

Na Facebooku se vám líbí nějaký příspěvek od stránky, kterou sledujete. Mohlo by to zajímat i vaše fanoušky. Chcete jim jej nasdílet. Ale zrovna před chvilkou jste jim sdíleli jiný příspěvek, mohlo by je to zahltit. Použijte Buffer.

Zhruba na dvě kliknutí příspěvek zařadíte do fronty. Dokonce jej pošlete i fanouškům na dalších sítích. Stejně můžete sdílet obsah i z jiných sociálních sítí.

Pošlete nový článek, fotku, video mezi lid

Máte na blogu nový článek? Perfektní. Teď jej ještě pošlete do světa. Použijte Buffer. Na pár kliknutí jej umístíte do fronty. Ke čtenářům se dostane, až na něj přijde řada. Díky tomu nebudou zahlceni. 

Dejte vědět o konci akce – naplánujte a pusťte to z hlavy

Už jen 3 hodiny do konce výprodeje vašeho zboží v akci. Jak o tom dát vědět fanouškům? Přes sociální sítě. Vezměte si na posilu Buffer.

Nastavte manuální časový plán – naplánujte příspěvek na čas publikování třeba hodinu před koncem akce. Takový příspěvek se publikuje přednostně, nehledě na další příspěvky ve frontě.

No jo, ale jak jej do Bufferu dostanete, když zmínka o konci akce ještě nikde nevisí – ani na vašem webu, ani na sociálních sítích? Odkud jej sdílet? Jednoduše. Použijte Buffer.

Otevřete si aplikaci Bufferapp.com přímo v internetovém prohlížeči (Chrome, Safari, Opera, Firefox, Explorer...) nebo v mobilu, a zmínku o konci akce tam prostě napište + naplánujte publikování ve zvolený čas. Hotovo.

Ukázka prostředí Bufferu.

Má Buffer i nevýhody? Pár ano

Jaké mě napadají nevýhody Bufferu? Třeba ta, že pokud chcete sdílet příspěvek i na Twitter, bude vás limitovat omezení Twitteru – maximální počet 120 znaků v příspěvku. Mně osobně to nevadí, mám rád kratší příspěvky, rozvíjím si tím copywriterské schopnosti.

Pokud však chcete využít větší publikační prostor, který poskytují ostatní sociální sítě, řešení je jednoduché: vytvořte pro Twitter kratší verzi příspěvku, a pro ostatní sítě klidně delší.

Další nevýhodou je, že Buffer neumí publikovat na Google+ profil, pouze na Google+ stránku. I proto jsem si nově založil Google+ stránku, kam sázím tipy pro obsahový marketing a copywriting. Google své API pro G+ profily uvolňuje velmi pomalu. Třeba se toho někdy dočkáme, třeba ne.

Pokud vás zajímá, jak plánovat automatické publikování na Google+ profily (ne G+ stránky, kam Buffer publikovat umí), pár možností jsem objevil a otestoval. Napíšu o nich někdy příště.

Za další nevýhodu považuji, že nelze slučovat publikační kanály do skupin. U verze zdarma to ani tak nevadí. Ale u Awesome placené verze, kam můžete propojit až 10 publikačních kanálů, by se to už hodilo. Publikační skupiny nabízí až verze Business. Třeba k ní jednou přejdu.Sítě v Bufferu zdarma.

Kdy nejlépe publikovat? Testujte

Jak už jsem zmiňoval, v Bufferu si nastavíte publikační plán. Nové příspěvky, nezvolíte-li jinou možnost, se pak řadí do fronty. Buffer je publikuje ve zvoleném čase automaticky. 

Jenže, jaké časy nastavit? Ideálně takové, kdy jsou aktivní vaši fanoušci či followeři. To vám pomohou zjistit různé nástroje, například analýzy přímo v Bufferu. Průběžně zkoušejte časy publikování měnit, nechte plán stejný například týden - publikujete-li alespoň 2× denně, abyste měli dostatek dat.

Po týdnu úspěšnost vyhodnoťte podle údajů v Buffer Analytics. Pak málo efektivní publikační časy změňte a testujte dál.

Followerwonk aktivitu fanoušků otestuje za vás

Se zjištěním, kdy jsou vaši fanoušci aktivní, a je tedy větší pravděpodobnost, že váš příspěvek uvidí, vám pomohou také aplikace třetích stran. Zatím jsem testoval Followerwonk. Udělíte-li mu přístup k vašemu účtu na Twitteru, spočítá vám časy nejvyšší aktivity vašich followerů.


Followerwonk.Jak na to? Po přihlášení do Followerwonk 1) Klikněte na Analyze, 2) vyplňte vaše jméno, pod kterým publikujete na Twitteru, 3) vyberte analyze their followers, 4) klikněte na tlačítko Do it. Za pár okamžiků uvidíte výsledky. 

Autonastavení publikačních časů v plánu Bufferu

Pokud aplikaci Followerwonk povolíte přístup i do Bufferu, můžete využít automatického nastavení časového plánu publikování. Stačí do Followerwonk zadat, kolikrát denně chcete publikovat.

Po kliknutí na tlačítko Schedule at Buffer Followerwonk vám nastaví nové časy přímo v Bufferu. Více o předpovídání intenzity aktivity fanoušků si přečtěte přímo ve článku na blogu Bufferu (anglicky).

Tweriod, SocialBro a další analyzátory

Další nástroje na testování aktivity fanoušků najdete například ve článku Dana Dočekala na webu 365 tipů. Jsou jimi například Tweriod nebo SocialBro.

Pro Facebookové stránky využijte přímo interní nástroj Facebook Insight.

Máte vyzkoušené nějaké další nástroje pro zjišťování aktivity fanoušků na sociálních sítích? Napište tip do komentáře pod článkem. 

Placená verze Bufferu umí více

Buffer je skvělý nástroj. Ve free verzi dostanete za 0 Kč hodně muziky. Nejprve jsem si jej pár měsíců osahával, zkoušel, testoval, poznával. Dnes dělám to samé s rozšířenou placenou verzí. Umí toho mnohem více, ale o tom zase někdy příště.

Baffněte to 

Vymyslel jsem si svoje české slovo, jež nyní používám k označení úkonu, během kterého nějaký obsah odkudkoliv z webu posílám dál na sociální sítě: Baffnu to.

 Vidíte pěkný článek, video, fotku, infografiku, příspěvek na Facebooku, Twitteru či jinde? Baffněte jej dál. Prostě párkrát klikněte a udělejte „Baff!

Ať vám Buffer slouží, za nějaký čas dám vědět o dalším díle seriálu Propagujte obsah a buďte vidět. Zajistěte si, abyste nový díl nepropásli. 

Dejte mi vědět, kam chcete dát vědět o novém díle seriálu.

Foto Wikipedia, ilustrace MaK. 

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz

Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Read more
Analytics
Tools used to analyze the data to measure the effectiveness of a website and to understand how it works.
Google Analytics
Accept
Decline
$family
Accept
Decline
$constructor
Accept
Decline
each
Accept
Decline
clone
Accept
Decline
clean
Accept
Decline
invoke
Accept
Decline
associate
Accept
Decline
link
Accept
Decline
contains
Accept
Decline
append
Accept
Decline
getLast
Accept
Decline
getRandom
Accept
Decline
include
Accept
Decline
combine
Accept
Decline
erase
Accept
Decline
empty
Accept
Decline
flatten
Accept
Decline
pick
Accept
Decline
hexToRgb
Accept
Decline
rgbToHex
Accept
Decline
Unknown
Unknown
Accept
Decline
$family
$hidden
Accept
Decline
overloadSetter
Accept
Decline
overloadGetter
Accept
Decline
extend
Accept
Decline
implement
Accept
Decline
hide
Accept
Decline
protect
Accept
Decline
attempt
Accept
Decline
pass
Accept
Decline
delay
Accept
Decline
periodical
Accept
Decline
$constructor
alias
Accept
Decline
mirror
Accept
Decline
pop
Accept
Decline
push
Accept
Decline
reverse
Accept
Decline
shift
Accept
Decline
sort
Accept
Decline
splice
Accept
Decline
unshift
Accept
Decline
concat
Accept
Decline
join
Accept
Decline
slice
Accept
Decline
indexOf
Accept
Decline
lastIndexOf
Accept
Decline
filter
Accept
Decline
forEach
Accept
Decline
every
Accept
Decline
map
Accept
Decline
some
Accept
Decline
reduce
Accept
Decline
reduceRight
Accept
Decline
forEachMethod
Accept
Decline
each
clone
clean
invoke
associate
link
contains
append
getLast
getRandom
include
combine
erase
empty
flatten
pick
hexToRgb
rgbToHex