Najdete je na většině webových stránek v Česku. Čtenářům omezují příjemný požitek při čtení článků. Zaseknou se a přemítají: „Jak autor asi myslel?“ Čtou dál. Když se však stejný problém v jednom textu opakuje několikrát, zřejmě přestanou číst úplně a z webu odejdou, řkouce „Hrůza, to se nedá číst, vůbec tomu nerozumím!“
Autor textu nebo provozovatel webu ztrácí čtenáře, potenciální zákazníky. Přitom by stačilo tak málo: odstranit zbytečné překlepy, opakující se slova, chybná skloňování a slovní patvary. Každý autor textu má k dispozici hned několik zbraní proti zbytečným chybám v textech, nejen při tvorbě copywritingu. Většinu zdarma. Využijte je, čtěte dál.
Denně konzumuji mnoho textu. V knihách i na internetu. Pravidelně pročítám dost webů, blogů, portálů. A každý den narážím na 1 nejčastější problém v textech - zbytečné chyby:
Jsou to překlep v textech, primitivní a zcela zbyteční chyby, kterých si autor si nevšimla. Ani automatická kontrola textů je neodhalil.
Podívejte se na pár ukázek ze známých českých webů.
Hrubky neřeším
Možná jste si mysleli, že mám na mysli hrubky ve slovech, anebo chybně psaná slova. Ty neřeším. Na české scéně je dost rejpalů, kteří se kvůli hrubkám autorům vysmívají. To není můj styl.
Zamrzí mě sice, když je v textu čuňácká hrubka, za kterou by mě učitelka češtiny řezala od rána do večera, ale dá se to přežít. Bohužel, někteří autoři blogů zřejmě chodili za školu. Anebo málo čtou. Intenzivním čtením knih by si totiž posílili auto eliminaci hrubek. Už od pohledu by jim připadaly divné.
Čeština je složitá
Zcela chladným mě nechává i chybné psaní termínů typu scenárista, výjimečně, mně / mě a dalších, které dělají potíže velké části české populace. Stejně tak nesprávné používání čárek v souvětích, uvozovek a dalších detailů. Žádný češtinář z nebe nespadl. Čeština je jazyk poměrně komplikovaný. Obdivuji cizince, kteří se jí prokousali.
Pomlčka nebo ne?
Když vidím záměnu slov e-mail / email nebo e-shop / eshop, přecházím to bez povšimnutí úplně. Podivuji se nad tím, že to někomu může vadit. Byť pravidla češtiny hovoří jasně, každý lingvista potvrdí, že jazyk se vyvíjí i podle toho, jak si jej ohýbají lidé.
Troufám si myslet, že do slovníku spisovné češtiny v budoucnu, nyní chybné tvary pro označení elektronických služeb email / eshop, také přibudou.
Všechny výše uvedené prohřešky nejsou podle mě nijak zásadní. Už i díky tomu, že se do textu pravděpodobně dostaly kvůli nevědomosti autora.
Zbytečné chyby
Za větší problém však považuji zcela zbytečné patvary, chybně ohýbaná slova. Tam, kde má být slovo ve tvaru jednotném, je v množném, kam patří koncovka dámská, nechal autor pánskou. Někdy jsou stejná slova v jedné větě omylem vícekrát. Tyto slovní neduhy vznikají nejčastěji kvůli absenci správné auto korektury textu.
Variant zbytečných chyb je mnoho. Proč jsou tyto chyby nepříjemné pro čtení? Protože význam slovního spojení pak může být úplně jiný, anebo je nesrozumitelný. Čtenář nemusí pochopit, co mu chtěl autor vlastně sdělit.
V extrémním případě čtenář text ani nedočte, z webu odejde a do mysli si zapíše podvědomé hodnocení o psacích kvalitách autora. To pak může přenést i na hodnocení kvality nabízených služeb či produktů. „Když si to po sobě ani nepřečte, jak asi bude vypadat kvalita jeho služeb?“ A to už je problém.
Nemám záměr pouze „ohejtovat“ chyby. Jak jsem už uváděl, není to můj styl. Vážím si psavců, kteří sdělují světu veřejně své myšlenky. Mým cílem je, aby zbytečné chyby postupně mizely z českého internetu. Jak se ale chybně ohýbaných slov, patvarů a jiných textových nedodělků zbavit?
Poznejte autokontrolní munici na odstřelení zbytečných chyb v textech.
Kalibr 1 – Automatická oprava v textovém editoru
Základní opravný proces. Snad každý modernější textový editor má funkci automatické kontroly. Buď chyby v textu vyznačuje hned při psaní, anebo je zobrazí postupně při závěrečné kontrole textu.
-
Plusy: je v každém lepším textovém editoru, opraví překlepy, chybně psaná slova.
-
Nedostatky: nezvládá odhalit vše, zejména chybně skloňované tvary; někdy chybně opraví správný tvar, protože jej nezná.
-
Nač si dejte pozor: nastavte správné české slovníky.
Kalibr 2 – Text nechte uležet a přečtěte po sobě alespoň 2×
Jelikož automatická oprava zpravidla neodhalí všechny chyby, musíte si po sobě text přečíst. Ideálně alespoň dvakrát. Jednou hned po vytvoření, podruhé až druhý den. Nechte text odležet. Proč? Přečtěte si článek #3 Copywriting dozrává. Proč nechat texty odležet?
-
Plusy: vždy k dispozici, odhalíte i chyby, které automatická oprava najít neumí.
-
Nedostatky: můžete mít autorskou slepotu, i kdyby jste text četli 10×, některé chyby stejně neuvidíte.
-
Nač si dejte pozor: čtěte po sobě alespoň 2×, jednou hned po napsání textu, podruhé další den.
Kalibr 3 – Korektor od vedle
Základní zbraní, která vám pomůže s objevením chyb, je nechat text přečíst vaším známým, kolegou, partnerkou, babičkou. Ideálně, když text vytisknete a do ruky dáte čtenáři červenou fixu. Jiný člověk text vidí trochu jinak, chyb si lépe všimne.
-
Plusy: Jiný člověk odhalí chyby, které vy nevidíte.
-
Nedostatky: Nikdo od vedle nemusí být k dispozici.
-
Nač si dejte pozor: Požádejte korektora od vedle, ať začervení vše, co se mu nezdá nebo hůře čte.
Kalibr 4 – Akustický předčítač textu
Nemáte-li po ruce živého korektora, využijte služby robota. Přečte vám vytvořený text nahlas. Je to ideální volba, pokud sedíte v kavárně, open space či cowork centru, a nechcete ostatní hosty nebo kolegy obtěžovat. Předčítač textu si pusťte do sluchátek.
Možností, jak přimět počítač, aby vám text přečetl, je více – buď přímo v systému, doinstalací pluginů či díky rozšíření internetového prohlížeče. Podrobněji se robotickému čtení textu věnuji v článku 5 tipů, jak odhalit chyby v textu díky předčítání počítačem.
-
Plusy: Svůj text uslyšíte čtený někým jiným. Díky tomu snáze odhalíte chyby, které samočtením potichu jen těžko postřehnete.
-
Nedostatky: Robohlas, ač původně namluvený živým člověkem, je poněkud studený, některá slova čte chybně.
-
Nač si dejte pozor: Doinstalujte a nastavte si český hlas – třeba Zuzanu nebo Ivetu.
Kalibr 5 – Čtete po sobě NAHLAS
Silná zbraň autokontroly textu. Jedna z nejsilnějších. Číst „v duchu“ nestačí. Mozek potřebuje vnímat čtený text ve zvukové podobě. Proto po sobě musíte číst skutečně NAHLAS. Asi tak, jako byste předčítali lidem v sále. Pak jste schopni vypátrat mnoho neduhů v textu – opakující se slova, chybná skloňování, překlepy, chybějící nebo přebývající čárky v souvětích, chybnou syntaxi.
Když text uslyšíte, v případě naražení na chybu nebude mozku něco ladit. Obdobně, kdy snadno poznáte falešné tóny začínajícího hráče na housle. Při čtení se zaseknete a chybu opravíte. Důležité je ale číst opravdu NAHLAS, žádné kuňkání!
Výhody čtení po sobě nahlas jsem rozvedl do článku #4 Váš hlas – váš korektor. 10 výhod zdarma.
-
Plusy: Do mozku pošlete další vjem – zvukový. Chyby lépe odhalíte.
-
Nedostatky: Ze začátku se zřejmě budete stydět číst před sebou pořádně nahlas, někdy to není možné kvůli sdílení pracovních prostor s jinými lidmi.
-
Nač si dejte pozor: Čtěte po sobě opravdu pořádně NAHLAS.
Kalibr 6 – Korektor od vedle, který po vás čte NAHLAS
Zapojte do kontroly textu dalšího hlasitého čtenáře. Odhalíte tak maximum chyb. Víc očí víc vidí, víc uší více slyší. Domluvte si spolupráci s kolegyní či kolegou, texty si vzájemně nahlas čtěte. Je to oboustranně výhodné.
-
Plusy: Výhody čtení nahlas zdvojnásobíte.
-
Nedostatky: Možná nemáte po ruce nikoho, kdo by vaše texty nahlas četl.
-
Nač si dejte pozor: Dbejte na to, aby spolučtenář/ka vaše texty četl/a skutečně nahlas a vyznačil/a všechny odhalené chyby.
Znáte nějaké další metody odhalování chyb? Prozraďte v komentáři. Válku zbytečným chybám v textech českého internetu!